DSC01937

Większość użytkowników rowerów górskich, głównie startujących w zawodach ma nieustający problem doboru opon. Ostatnio jeździłem na Continental Race King 2,1, pisałem o nich tu i sądziłem, że niskie opory toczenia i szybkość tych opon będzie prawie nie do pobicia. Dość sceptycznie zapatrywałem się na założenie opon WTB Vulpine 2.1 jako, że to prawie sliki z bardzo małym bieżnikiem z wyjątkiem bocznych klocków.

Ryszard Biniek

 

Moje obawy dotyczyły poruszania się w zróżnicowanym terenie, a nie po asfalcie. Pierwsza jazda i … bezwietrzna pogoda, a mnie coś pcha do przodu jakby wiatr z tyłu mocno wiał albo byłbym lżejszy o 20 kg.  To niewiarygodnie szybkie opony z minimalnymi oporami toczenia. Gdyby mi to ktoś wcześniej powiedział na pewno bym nie uwierzył. Realna waga opon to 640 g, a nie jak podaje producent 530 g. Pierwsze podjazdy pod „swoje” pagórki i zostaje jedno przełożenie w zapasie w stosunku do poprzednio stosowanych opon. Dwie rzeczy nakładają się na siebie – stosunkowo niska waga i bardzo małe opory toczenia, co daje się wyjątkowo odczuć.

DSC03815

Na wszystkich suchych nawierzchniach niezależnie od podłoża opony maja bardzo dobrą przyczepność i świetnie sobie radzą. Trochę mniej pozytywnie jest już na mokrym i błotnistym podłożu. Tu trzeba uważać. O ile na równych odcinkach lub niewielkich błotnistych podjazdach opony dają sobie dobrze radę, to większe błoto i błotniste podjazdy mogą być już problematyczne. Bardzo dobrze opony trzymają na zjazdach przy pochyleniu, dzięki bocznym klockom przyczepność jest dobra. Podłoże kamieniste oraz drobne kamienie nie stanowią problemu i przyczepność jest bardzo dobra. Podobnie jest na piasku.

DSC03816

Także dobrze odczuwalne jest tłumienie nierówności i to w zależności od dobieranego ciśnienia. Obniżałem ciśnienie, a komfort tyłu był znakomity. Eksperymenty w tym zakresie także przynoszą zaskakujące efekty. Opona godna polecenia przede wszystkim na płaskie nawierzchnie niezależnie od podłoża. Bardzo szybka w suchych warunkach. Także w terenie górskim w suchych, a także umiarkowanie mokrych i nie ekstremalnych warunkach powinna też zadowolić. Umiarkowana ścieralność oraz dobry jakościowo dobór mieszanek gumy także wystawia tej oponie pozytywną cenzurkę.

DSC01937