http://www.test.rowery650b.eu/images/stories/news/Okulary_Tifosi/Tifosi_01__720.JPG

Jaki koń jest, każdy widzi...a widzi lepiej lub gorzej. Z tym widzeniem, to w życiu bywa różnie, ale podczas jazdy rowerem, zwłaszcza w trudnym tereniei ze zmiennym oświetleniem  jest sprawą zasadniczą dla naszego bezpieczeństwa. Na nasze nosy trafiły okulary Tifosi.

Ryszard Biniek

W swoim życiu (już nie takim krótkim :) doświadczyłem wiele z moim wzrokiem. Szanuję wyjątkowo oczy, jako najbardziej złożony i trudny do „naprawy" narząd zmysłu. Dlatego zasada nr 1, to nigdy nie jadę rowerem bez okularów. I nie ma znaczenia, czy to tylko przejażdżka, trening, czy zawody w trudnych warunkach. Zawsze na nosie są okulary. Moje oczy przerobiły już wiele patrzałek różnej maści. Rynek nas coraz bardziej rozpieszcza i mamy bardzo duży wybór produktów do ochrony naszego wzroku. Z chłopakami z team'u używamy ostatnio okularów amerykańskiej firmy Tifosi. To marka, której okulary mają ramki z tej samej fabryki, co Rudyproject. A szkła są z manufaktury robiącej także dla Okley'a.

Tifosi 01 720

Tifosi 02  355Tifosi 01  355

Tifosi ma bardzo duży wybór okularów. Są zestawy z jedną parą soczewek, z trzema wymiennymi szkłami, a także fotochromy w tym z polaryzacją. Jest, w czym wybierać. Zaawansowane technologie przy produkcji ramek powodują, że ramki są bardzo lekkie, odporne na działanie czynników chemicznych i promieni UV. Wszystkie posiadają regulowane zauszniki i noski, poprawiające dopasowanie i komfort użytkowania, a te wykonane z hydrofilowej gumy poprawiającej przyczepność i zapobiegającej poślizgowi. Warto odnotować także, że szkła posiadają otwory wentylacyjne zapobiegające parowaniu, co wielu użytkowników na pewno doceni. Warto pamiętać jeszcze, że Tifosi daje dożywotnią gwarancję na wady fabryczne.

Tifosi 03  355Tifosi 04  355

Tifosi 05  355Tifosi 06  355

Tifosi 07  355Tifosi 08  355

A teraz to, co stanowi o jakości widzenia, czyli szkła. Są one wszystkie wykonane z nietłukącego i odpornego na zarysowania poliwęglanu. Posiadają 100% ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB, a polaryzacyjne wykonane w całości z materiału polaryzacyjnego. Wszystkie oczywiście optycznie scentralizowane i cechuje je poprzez specjalną powłokę, także ochrona przed blaskiem światła. Ma to duże znaczenie dla redukcji zmęczenia oczu. Każda para oczywiście wyposażona w twarde etui i ściereczkę. Szczegóły na stronie producenta.

Tifosi 09  355Tifosi 10  355

Tifosi 11  355Tifosi 12  355

Tifosi 13  355Tifosi 14  355

To tyle o tym, czym chwali się producent. Czas na nasze doznania i oceny. Modeli jest dużo, są zróżnicowane szkłami, a przede wszystkim "designem". Niemniej jednak, nie ma problemu z dopasowaniem na każdą głowę którejś z ramek. Wybór szkieł też zależy od naszych potrzeb, preferencji i upodobań. A jest, w czym wybierać. Zestawy 3 soczewkowe z wymiennymi zróżnicowanymi szkłami, w bardzo prosty sposób zmienianymi w zależności od panujących warunków. Od niskiego natężenia światła po jazdę w pełnym słońcu. Tu znajdziecie szczegóły. Szkła fotochromatyczne, zresztą preferowane przeze mnie, także pozwalają się doskonale dopasować do naszych potrzeb. Od koloru soczewki po przepuszczalność światła w 5 zakresach do wyboru. Tak przedstawiają się oferowane propozycje. I najbardziej zaawansowane okulary, czyli fotochromy z polaryzacją do wyboru w 2 asortymentach.

Tifosi 02 720

Chłopaki nie mieli problemu z dopasowaniem czegoś dla siebie. A jak widać na zdjęciach głowy mają różne :) Miny zresztą też :) Ale zdecydowanie najbardziej zadowolony był Michał, czego nie ukrywał i z takim uśmiechem jeździ do dziś w Tifosi. Zresztą podobnie jak inni. Poniższe podobizny proszę nie oceniać jako materiał z listów gończych (wszelkie podobieństwa są przypadkowe).

Tifosi 15  355Tifosi 16  355

Tifosi 17  355Tifosi 18  355

Tifosi 19  355Tifosi 20  355
Wszystkie zauszniki i noski są elastyczne i łatwo się profilują dopasowując się do kształtu naszej głowy. Ich powłoka z delikatnej gumy daje przyjemne odczucie i dobrze przylega do głowy i nosa. Okulary na szybkich kamienistych zjazdach nie podskakują w rytm nierówności. W dotyku wszystkie materiały robią wrażenie solidnych i dobrej jakości. Nic nie skrzypi i wszystko jest dobrze spasowane. Wymienne szkła bezproblemowo dają się zmieniać lekkim odgięciem. Fotochromy reagują szybko na zmianę natężenia światła. Swoje używałem zimą podczas biegania na nartach i podczas tego sezonu rowerowego w różnych sytuacjach i zawsze reakcja była wzorowa. Z istotnych jeszcze spostrzeżeń odnotować warto, iż nie widać wytarć ramki mimo intensywnego używania. Także szkła nie mają zarysowań, co świadczy o ich dobrej odporności na tą przypadłość. A było błoto, deszcz i kurz. Oprócz właściwości optycznych te dwie ostatnie cechy bardzo dobrze świadczą o jakości wyrobów Tifosi. Dopełnieniem dobrej oceny jest sensownie zaprojektowana wentylacja m.in. przez otworki w szkłach. Wiedzą o jej znaczeniu wszyscy, którzy zagotowali już niejednokrotnie okulary.
A tak wyglądają poszczególne modele po przejściach, czyli prawie sezonowym używaniu. Sam oceńcie....

Tifosi 26

Tifosi 21  355Tifosi 22  355

Tifosi 23  355Tifosi 25  355

Ocena:
Wszystkie okulary Tifosi dobrze sprawują się podczas noszenia. W naszej ocenie spełniają pokładane w nich oczekiwania ochrony oczu w sportach rowerowych i nie tylko, zapewniając bezpieczeństwo i komfort. Ich, przyzwoite wykonanie każe zakładać dłuższą żywotność bez uszczerbku na jakości i estetyce.  Ciekawe wzornictwo oraz kolorystyka finalnie dają bardzo interesujący i estetycznie prezentujący się dodatek do męskiej lub żeńskiej, sportowej garderoby.

Jeśli to wszystko zestawimy z cenami okularów, a kształtują się one na poziomie:

- 1 szkłowe ok. 170 zł
- 3 szkłowe ok. 250 zł
- fotochromy ok. 350 zł
- fotochromy z polaryzacją ok. 490 zł

to należy uznać, że przy tej jakości ceny są akceptowalne, choć nie małe. Warto jednak pamiętać, iż na ochronie oczu nie warto oszczędzać kupując produkty okularopodobne.

Dystrybutorem Tifosi jest firma AMP Polska.