xlc kask rowerowy

O celowości używania kasku rowerowego już chyba przekonywać nikogo nie trzeba. Czy jesteś zawodnikiem, kolarzem amatorem, weekendowym turystą lub jeździsz rowerem do pracy, zawsze jakiś powinien chronić Twoją głowę. Moją przez ostatnie kilka miesięcy  chronił kask sygnowana logiem XLC. To stosunkowo młoda międzynarodowa marka, ciesząca się popularnością szczególnie wśród niemieckich miłośników jazdy rowerem. Marka XLC jest własnością grupy Winora – największego niemieckiego producenta i dystrybutora rowerów elektrycznych oraz części rowerowych.

 Tadeusz Pietrzak

jaki kask opinia xlc

XLC oferuje szeroką gamę produktów, począwszy od komponentów rowerowych, poprzez akcesoria do roweru, na odzieży kończąc. Idealny kask rowerowy powinien być lekki, estetyczny, dopasowany do kształtu głowy, doskonale wentylować spocone czoło a przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo użytkownikowi. Którymi z tych cech obdarzony został kask XLC, pokaże ten test. XLC BH C28 wykonany został w technologii Monoshell In-Mold co oznacza, że zewnętrzna powierzchnia kasku jest jednocześnie formą dla wtłoczonej masy styropianowej. Obecnie ta technologia jest standardem przy produkcji wszystkich kasków rowerowych. Odpowiednią wentylację zapewnić ma 18 wlotów powietrza oraz wewnętrzne kanały cyrkulacji powietrza. Zewnętrzna skorupa kasku posiada liczne przetłoczenia, które łączą się z otworami wentylacyjnymi.

xlc

Regulację długości pasków, oraz ich ułożenie dokonujemy w tradycyjny sposób przy pomocy zatrzasków przesuwnych. Całość natomiast zapinana jest klasyczną klamrą zatrzaskową pod brodą.

review xlc c28 team29er

test xlc bh c28

Wymienne wkładki mocowane są do wnętrza skorupy przy pomocy rzepów, dzięki czemu możemy je wypiąć i wyprać. Pozwoli to na utrzymanie ich w odpowiedniej czystości i higienie przez długi czas. Dostosowanie rozmiaru kasku do obwodu głowy regulujemy przy pomocy paska z pokrętłem znajdującego się w jego tylnej części. Jego zakres długości wynosi około 4cm. Dwustopniowy system regulujący wysokość paska umieszczono wewnątrz po obu bokach skorupy. Dzięki czemu możliwa jest regulacja pozioma i pionowa wszystkich pasków tak, aby idealnie oplatały one owal naszej twarzy oraz potylicę.

xlc kask opinia jaki kupic

xlc c28 opinia team29er

kask xlc team29er test

Przednie otwory wentylacyjne wyposażono w siatkę ochronną przed owadami. XLC BH ma niewielki daszek, nie posiada on jednak regulacji wysokości, jesteśmy więc skazani na jedno fabryczne ustawienie. Można go oczywiście zdemontować, gdyby komuś przeszkadzał. XLC ma owalny, lekko aerodynamiczny kształt, ścianki skorupy są stosunkowo grube, a tył jest wysoki, zachodzący na potylicę. Mocno rozbudowany tył świadczy o tym, że XLC został zaprojektowany z myślą o jeździe w terenie, 

tani kask rowerowy xlc

jaki kask xlc

kask xlc bh c28 review

Jeśli chodzi o sam profil kasku to określiłbym go jako rekreacyjny. Kask XLC BH-C28 dostępny jest w 3 wariantach kolorystycznych w uniwersalnym rozmiarze 53-58 cm. Konstrukcja kasku spełnia normy bezpieczeństwa DIN EN 1078. Kask waży dokładnie 260g (rozmiar M), co jest dobrym wynikiem pośród kasków przeznaczonych do jazdy MTB. Cena u polskiego dystrybutora – sklep rowerowy rowertour.com - to 163.90 zł.

 

Idealne dopasowanie kasku do naszej głowy to rzecz kluczowa, dlatego warto poświęcić tej czynności parę chwil. Proces dopasowywania pasków odbywa się za pomocą klamry pod brodą oraz dwóch klamerek bocznych, które standardowo umieszczamy na pożądanej wysokości pod uchem. Same paski są naprawdę lekkie i miękkie, a po zapięciu okazują się być bardzo „przyjazne” dla spoconego podbródka. Szkoda tylko, że producent nie wyposażył paska pod brodą w miękką ochronę w postaci kawałka materiału z mikrofibry. Byłaby to dodatkowa ochrona podnosząca komfort użytkowania. Fabrycznie wysokość paska regulacyjnego ustawiona jest w pozycji górnej. W przypadku osób których obwód głowy wynosi powyżej 56cm koniecznym jest opuszczenie go poziom niżej, tak aby wygodnie i stabilnie opasał on potylicę. Kask został wyposażony w pięć segmentów cienkich wkładek przyczepianych na rzep. Jedna z nich przyczepiona jest z tyłu pod paskiem regulacyjnym co sprawia, że mechanizm regulacyjny dopasowania nie uciska głowy.

test opinia budowa kask xlc

xlc c28 team29er test opinia

XLC BH po regulacji dobrze dopasowuje się do głowy, nie krępuje ruchów, ani nie powoduje najmniejszego dyskomfortu. Regulowanie ustawieniami kasku w czasie jazdy odbywa się płynnie, za pomocą jednej dłoni. Kółko regulacyjne jest duże i łatwo się obraca. W trakcie jazdy cała powierzchnia głowy jest stosunkowo równomiernie wentylowana.

kask xlc test opinia review

team29er test kask rowerowy

Problem pojawia się dopiero podczas długiej i intensywnej jazdy w bardzo upalne dni, w takich warunkach niezbyt grube wkładki nie są wstanie wchłonąć gromadzącego się potu. Dobrze jest wtedy pod kask założyć bandanę lub chustę. Przydatnym rozwiązaniem jest obecność siatki przeciw owadom wklejonej z przodu kasku.

XLC BH C28 to uniwersalny kask o nowoczesnym wyglądzie, który został stworzony z myślą o jeździe miejskiej lub weekendowym wypadzie za miasto. Jego rasowy wygląd może również skusić amatorów jazdy MTB czy zdobywców górskich szlaków. Konstruktorom XLC udało się stworzyć model, który możemy precyzyjnie dopasować do kształtu głowy, a tym samym jest on komfortowy i stabilny. Ze strony użytkowej jak i zastosowanych materiałów kask jest dobrze dopracowany, a jakość wykończenia poszczególnych elementów stoi na przyzwoitym poziomie poziomie.

 

 budżetowy kask rowerowy,  tani kask rowerowy