http://www.test.rowery650b.eu/images/stories/news/opony/kenda/Kenda%20Honey%20Badger.jpg

Kenda przyzwyczaiła nas, że co roku wymyśla coś nowego, jeszcze lepszego, jeszcze lżejszego, niekoniecznie super-nadkosmicznego, ale za to kosztującego nieco mniej niż komplet opon do Porsche Carrera. Jak będzie w 2013? Tak samo...

Michał Śmieszek

W ubiegłym sezonie ten jeden z największych producentów próbował nas zaskoczyć między innymi ciekawą propozycją w postaci Slant oraz Kenda Kommando, które lada moment pokażemy. Na targach Eurobike tajwański potentat zaprezentował sporo nowości, choć większość to znane już modele tym razem zmiejszone lub powiększone (jak kto woli) do super rewolucyjnego rozmiaru koła 650b. Ach ten Nino Shurter....powinień chłop dostawać teraz tantiermy od wszystkiego co ma 650B w tytule.

W każdym bądź razie Kenda na szczęście nie zostawiła nas, wielko kołowych ludków samopas, lecz podarowała co najmniej dwa zupełnie nowe wzory. Pierwszy z nich to Turnbull Canyon. Opona z pewnością zdobędzie swoich wiernych fanów, zwłaszcza tych uwielbiających pana o imieniu Tinker Juarez. Człowiek-legenda MTB złożył na nich swój podpis oraz ponoć zajeźdża kolejne komplety na górskich treningach. Ten model przeznaczony będzie głównie dla lekkich zawodników, dla których priorytetem jest szybkość i poprawna trakcja. A szerokość....szerokość ma tym razem mniejsze znaczenie. "Turbull" będzie występował jedynie w rozmiarze 29x2.0, więc w naszym rozumieniu będzie to "laczek bardziej do cyklokrosu" niż do prawdziewego MTB.

Kenda-Turnbull-Canyon-Tinker-Juarez-mtb

Być może ciekawszą opcją będzie za to afrykański rosomak po tajwańsku, czyli Honey Badger. "Miodożer" będzie występować w dwóch rozmiarach 2.0 oraz 2.2. Wedle zapewnień producenta, ta wyjątkowa opona ma nawiązywać do pierwowzoru jakim jest właśnie afrykański rosomak zwany "Postrachem Afryki. Ponoć ma być bardzo uniewersalna, i skutecznie atakować każdy rodzaj podłoża w każdych warunkach pogodowych. Pomóc w tym procederze ma bardzo dobrze znana kendowska, podwójna mieszanka DC, czyli "tu twardo a tam miękko", oraz bardzo charakterystyczny wzór bieżnika. Sami oceńcie. Achaa...masy obu nowości na razie tajne przez poufne.

Kenda Honey Badger

Kenda poprawiła się w produkcji gumek, dlatego w 2013 większość nowych modeli będzie w pełni kompatybilna z systemem UST oraz wszelakimi "mlecznymi zalewajkami". Niemal wszystkie nowości pojawią się w sprzedaży już w styczniu. Teoretycznie można założyć, że w Polsce pojawią się wczesną wiosną lub latem w zależności od zaradności importera, którym jest, przypomnijmy, Aljot.

(foto and info: Bikeroumour com, Bikerada.com)