Geax baranek

Geax myśli również ciepło o polskich klientach śmigających po Bieszczadach. Firma, która jest odpowiedzialna za wysoko wybuchową mieszankę TNT, pierwsze w historii 29 calowe szytki i parę innych wynalazków zaprezentowała nową gumę na błoto oraz ciężkie warunki terenowe. Wszyscy ci, którzy lubią grubaśne klocki, grubaśne opony, w ogóle dużo ciała, powinni nadstawić oko i ucho.

Michał Śmieszek

Włoska firma to jeden z oponiarskich liderów w branży rowerowej. Co więcej, na gumach Geaxa niektóre bardzo ładne kolarki zdobywają mistrzostwo świata. Zatem nie można wątpić w wieloletnie doświadczenie projektantów z Włoch. Co więcej, swoją wiedzę pożytkują jak dotąd bardzo dobrze - co widać po dopracowanych i cenionych modelach na koło 29. Tym razem, Geax postanowił wypuścić oponę, która ma zadowolić wybredne gusta zakamuflowanej opcji All Mountain oraz FR, a także wszystkich tych dla których postać Baranka Czyścioszka jest uosobieniem szatana i wcielonego zła, a puszczający błotne bąki ogr Shrek najlepszym przyjacielem. 

Geax Sturdy 1

Mowa o prototypowej oponie Geax Sturdy 29, która jest zmodyfikowanym odpowiednikiem wersji 26" dedykowanej do DH i FR. Wyróżniają ją potężne, rzadkie klocki na "czole" opony oraz gęściej upakowane po bokach klocki o charakterystycznym schodkowym kształcie, który ma poprawiać wgryzanie się błotnego potwora na zakrętach. Inżynierowie z Vittorii podsuwają jeszcze jedną zaletę tak specyficznego bieżnika - otóż duże odstępy w połączeniu z profilem bocznych wypustów mają ułatwiać kontrolowany poślizg opony zanim ta złapie przyczepność, co jest ponoć szczególnie lubiane przez prosów składających się w zakręt. 

Najważniejsze jednak jest to, że wedle wszelkich znaków na niebie, Geax Sturdy 29x2.3 jest prawdziwie dużą oponą - trzyma wymiar oraz wagę. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo że opona waży poniżej 1kg, dokładnie 998g, co jak na oponę TNT (Tube No Tube) jest niezłym wynikiem. Wiadomo że maratończycy się pewnie nawet nie obejrzą za tym laczkiem, ale amatorzy górskich szlaków jak najbardziej. Jak przystało na nowoczesną gumę, Sturdy składa się z dwóch mieszanek: miętkiej niczym plastelina i twardszej niczym ziemia obiecana.

Geax sturdy 3

Opony Sturdy będą prawdopodobnie dostępne jeszcze w tym roku pańskim. Dystrybutorem Geax w Polsce jest firma Banaszek Duda - wierzymy głęboko, że dział testowy Team29er będzie miał okazję pobawić się nimi w błocie 2011.

(Foto: prywatne zdjęcia Claudio Persegani)

Geax baranek