dol

Pada hasło 'Univega' i w głowach pełnoletnich bikerów zapala się lampka. Każdy z nas pamięta rowery tej marki, jak jeszcze 15lat temu były obiektem porządania wielu z nas, a dziś? Patrząc na polską ofertę można wywnioskować, że Niemcy sięgneli dna i klepią markeciaki, ale tak wcale nie jest, czego dowodzi przyszłoroczna kolekcja 29"

Mateusz Nabiałczyk

Katalog zawiera 3 propozycje sztywnych 29erów Alpina...czy ta nazwa tylko mnie kojarzy się z dawnymi sprzętami MTB? Mniejsza o to. Teraźniejszość dalej oznacza górala, ale nie na stalowej, lecz hydroformowanej ramie z aluminium.

Gdyby tak w ciemno zrobić zakłady, jak geometrycznie prezentują się rowery zapomnianej Univegi, to okazałoby się, że domeną każdego obstawiającego jest przede wszystkim niewiara i pesymizm. Otóż mamy tu do czynienia z genialnym projektem*. Gwiazdki nie będę wyjaśniał na dole drobniejszym drukiem, zrobię to od razu, choć wyćwiczone osoby siedzące trochę w temacie geometrii z tabelki wychwyciłyby to bez trudu  - geniusz sprowadza się do wielkości 19". Pozostałe dwa troszeczkę nazbyt się rozjeżdzają, w efekcie S jest przydługawa, a Lce brakuje milimetrów. W doborze nie pomaga także mocno rozrzucona rozmiarówka, jednakże jeśli ktoś ma 184-192cm, to spokojnie można mówić o ideale.

geo

Obcowania z technologiczną wybitnością raczej nie będzie, bo tłoczenie olejem rurek z alu to trochę za mało. Nie ma ani polerki, ani stożkowej główki, ani nawet bezpośredniego mocowania tylnego hamulca.

Wyposażenie rowerów wygląda następująco:

podstawowy 29.3 ma Torę, SLXa i opony Schwalbe Rapid  Rob

dol

29.5 wbrew fotce również posiada Torę, ale osprzęt to już XT, a na obręczach znajdziemy duet Racing Ralph+Nobby Nic

med

29.7 zamyka stawkę, a to zobowiązuje - Reba i Sram X0 to już nie byle co, do tego rurki FSA i Crank Brothers

top

Niestety ceny są nieznane, w przybliżeniu jedynie jesteśmy w stanie nakreślić, że 29.7 nie przekroczy 8,5 tysiaka. W związku z tym można mówić o tym, że dla relatywnie wąskiej grupy odbiorców jest to bardzo ciekawa propozycja tym bardziej, że pojawienie się na linii startu maratonu na współczesnej Univedze wzbudzi dużo większe uznanie i ciekawość, niż kolejny Scott, Spec czy inny oklepany stwór.