Renegat29_1

Właściwie, to można by tego niusa nazwać aktualizacją tego artykułu, ale dla wygody nas wszystkich będzie osobno. Minął miesiąc od premiery kolejnego 29era z czysto polskim rodowem. Mbike Renegade 29 uzyskał już oficjalnie status finalny - produkcyjny, dzięki czemu zniknęła plomba "tajne przez poufne".

Michał Śmieszek

Dla przypomnienia, warszawskie targi rowerowe mimo wielu krytycznych głosów miały także chwile radosne. Jedną z nich był niewątpliwie 29 calowy debiut marki Mbike. Firma z Jabłonnej pod Warszawą zaprezentowała rodzynka, który od pierwszego dnia targów przykuł niemal całą uwagę zwiedzających. Całkowicie polski pomysł na nowy rower 29 został doceniony przez organizatora, który przyznał Renegatowi pierwszą nagrodę targów. Należało mu się, a cooo...!

Niestety podczas targów zwiedzający zadający pytanie dotyczące geometrii tego wyścigowego rzezimieszka byli odprawiani z kwitkiem. A wszystko przez Tajwan, który skrzętnie chronił cyferki przed wścibskim okiem polskiego kontrahenta...ach ten marketing!. Innego wytłumaczenia nie ma. A tak całkiem na poważnie...zgodnie z obietnicą daną podczas targów Mbike opublikował w końcu oficjalną geometrię Renegata, która będzie obowiązywać w 2012 roku. Zmieni się parę liczb, o czym była mowa w naszej relacji. Renegat w wersji RC zdobył pieczątkę "do produkcji", choć byłoby jeszcze lepiej gdyby jej treść brzmiała "Team29er accepted". Na taki luksus przyjdzie nam troszkę poczekać. W każdym razie potwierdzają się ambitne plany zespołu projektowego względem skrócenia ogona. 435mm robi wrażenie. Reszta cyferek w tabelce:

29er-GEOMETRIA-NA-WWW

W 2012 Mbike nie rozpieści nas mnogością rozmiarów. Firma będzię sondować rynek dwoma wielkościami: 17" i 19", które teoretycznie powinny zaspokoić wymagania przeciętnie wysokiego Polaka. Osoby bardzo niskie oraz koszykarze NBA będą musieli poczekać na szerszą rozmiarówkę. Bardzo nas cieszy wydłużenie górnej rury oraz skrócenie i tak relatywnie krótkiego ogona. Kąty główki i rury podsiodłowej pozostawiono nietknięte. Zastanawia nieco tak długaśna główka ramy, która odstępuje swoim rozmiarem od światowych standardów 29, no ale wyjątkowo z ostatecznym wyrokiem poczekamy do testów, na które czekamy z nieciepliwością. Na razie Renegat 29 otrzymuje duży kredyt zaufania. Go Poland!

Renegat29_1