medano photon 275

Obecnie prawie wszyscy polscy producenci rowerów mają w swojej ofercie rowery na kołach 650B. Również popularna w Polsce firma Zasada Bikes pokusiła się o to, aby w jej katalogu na 2014 rok znalazła się  choć jedna maszyna na średnich kołach. 

 Medano Photon 04 27,5".

Specyfikacja techniczna 

rama

Alloy 6061

widelec

Suntour XCR RL-R

NAPĘD:

 

przerzutka przód

Shimano Acera

przerzutka tył

Shimano Deore SLX

manetki

Shimano Alivio

korby

Shimano Deore

pedały

Wellgo M-21

wkład suportu

Shimano Deore Hollowtech

łańcuch

KMC Z-99

wolnobieg / kaseta

Shimano HG-20

SYSTEM HAMULCOWY:

 

hamulec przód

Shimano BR/BL M 445

hamulec tył

Shimano BR/BL M 445

dźwignie hamulca

Shimano BR/BL M 445

KOŁA:

 

piasta przód

Shimano Deore

piasta tył

Shimano Deore

obręcze

Remerx RDX7320

opony

Schwalne Smart Sam 27,5x2,10

rozmiar koła

27,5"

POZOSTAŁE KOMPONENTY:

 

kierownica

Kalloy/ Uno HB-RB11 620mm

wspornik kierownicy

Kalloy/UNO AS-007

chwyty

Velo VLG-776D3

łożysko kierownicy

VP-A41AC

siodło

San Marco Era

wspornik siodła

Kalloy/UNO SP-248

 

 

 

 

 

 

Komponenty jakie są każdy widzi, niestety informacji o geometrii roweru BRAK! Pal licho wagę samej ramy przecież w cenie 3 tysi za rower trudno spodziewać się czegoś wylajtowanego.

Jednak informacje o kątach i wymiarach ramy bardzo pomagają we właściwym doborze rozmiaru i wiele mówią o trakcji oraz zachowaniu roweru w różnych warunkach terenowych. Przez ostatnie kilka miesięcy miałem okazję testować większego brata Photona. Był to model MEDANO PHOTON 03 zbudowany w oparciu o koła 29er. Rower mimo swojej dużej wagi 14,2 kg zaskoczył mnie niesamowitą wręcz zwrotnością i dynamiką z jaką wchodził w ostre zakręty, podejrzewam więc że podobnie może zachowywać się również jego mniejszy brat bliźniak Photon 04. Charakterystyczną cechą tych rowerów jest łukowate wygięcie górnych widełek w tylnym trójkącie, dzięki czemu udało się  zaoszczędzić kilka mm w ich długości.

widelki photon rower 275

Być może właśnie dzięki takiej budowie tylnego trójkąta oraz ostremu kątowi główki ramy (tak na pierwszy rzut oka) rower ochoczo będzie pokonywał ciasne zakręty.  Do budowy wykorzystano podstawowe komponenty pochodzące z fabryki Shimano, co definiuje przeznaczenie tego roweru do zastosowań turystyczno rekreacyjnych. Chociaż gdyby się uprzeć i zrobić jakiś sensowny upgrade, to kto wie może udało by się z tej maszyny zrobić rower do amatorskiego ścigania.

medano rower 650b

Tadeusz Pietrzak