http://www.test.rowery650b.eu/images/stories/Sprzet/Testy/Rudy/RUDY_3.JPG

Każdy ma swoje zasady, także te rowerowe. Ja m.in. mam takie, że nie wsiadam na rower bez kasku i okularów. W poszukiwaniu wroga dobrego, czyli czegoś lepszego, trafiły na moją głowę produkty firmy Rudy Project. Kask i okulary.

Ryszard Biniek

Kask i okulary to już teraz u mnie jest nawyk. Przyznam, że w mojej ocenie zasadny, czego nie będę tutaj dowodził. Przed laty (kiedy kaski i okulary rowerowe raczkowały) do takiego postępowania namówiła mnie...żona i miała rację. Co to znaczy dbać o męża :)
Rudy Project to włoska firma, doskonale znana w Europie i na świecie, także coraz bardziej popularna na naszym rynku. Głownie specjalizuje się w produkcji optyki dla sportu, głównie kolarstwa, ale także innych dyscyplin. Oprócz tego oferuje inne produkty, w tym kaski rowerowe. I tak, na moją głowę trafił Rudy Project Windmax oraz okulary Genetyk z soczewkami foto-chromatycznymi.
Rozpocznę od kasku i dla pełnej informacji to co podaje producent:

 • technologia in-mold
 • 21 otworów wentylacyjnych
 • zapięcie FastexTM System
 • komfortowy pierścień obwodu
 • regulowana wysokość pierścienia obwodu
 • regulacja RSR8 Disc
 • wymienne wkładki bez siatki (w komplecie)
 • wymienne wkładki z siatką (w komplecie)
 • zintegrowany demontowany daszek
 • pokrowiec (w komplecie)
 • system odblaskowych elementów SRS
 • waga: 220g (S-M), 240g (L)
 • rozmiary: S-M (54-58), L (58-62)
 • certyfikaty: CE 89/686 EEC, EN 1078, CPSC 12.03
 • znakomity komfort dzięki zastosowaniu najlepszej jakości materiałów oraz wielu precyzyjnych regulacji
 • dostępność części zamiennych (wkładki, daszki, zapięcia, regulacje)

RUDY 3

RUDY 2

Sporo tego, ale kask jest naprawdę wypasiony. Posiada wszelkie regulacje, dodatkowe wyposażenie i jest bardzo lekki. Mój w rozmiarze L waży 254g. W opakowaniu dostajemy zapasowe wkładki, także w opcji grubszych wkładek bocznych oraz dwa daszki (krótki i długi) oraz worek. Jeden komplet wkładek (montowany fabrycznie) posiada siateczkę ochronną przed owadami, drugi natomiast bez siateczki pozwala wentylować głowę w pełnym zakresie przy wykorzystaniu 21 otworów. Otwory są duże i robią wrażenie, a przede wszystkim zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza. Ja od razu wymieniłem wkładki z siateczką na zwykłe z tytułu, gdyż zawsze jeżdżę w bandanie lub innym nakryciu głowy pod kaskiem, jedynie montując pogrubione wkładki po bokach. Paski są delikatne, ale nie powiewają zanadto przy szybkiej jeździe. Bardzo wygodne jest zapięcie Fastex z ochraniaczem podbródka. Obwód regulujemy pierścieniem umieszczonym z tyłu i co istotne system regulacji obręczy pozwala na zmianę wysokości góra-dół. Oczywiście skorzystałem z tego opuszczając maksymalnie pierścień.

RUDY 1

RUDY 10

Po założeniu kasku w pierwszym momencie miałem poczucie jego płytkości. Wynikało to z tego, że poprzednie modele siedziały na mojej głowie bardziej „głęboko". Po precyzyjnej regulacji obwodu i „oswojeniu się" z tym co mam na głowie, stwierdziłem, że prawie go nie czuję. Ta lekkość... tych 250g rzeczywiście się nie czuje. Moje dotychczasowe orzeszki ważyły ok. 300-330g. 50g robi różnicę.

RUDY 4

RUDY 5RUDY 9

Po tych wszystkich przymiarkach i ustawieniach, czas na najważniejsze - jak kask zachowa się w boju. I tu miła niespodzianka. Choć miałem ciche obawy, co do jego „płytkości", jazda w terenie rozwiała je wszystkie. Kask leży idealnie, nie rusza się, a obręcz trzyma doskonale. W każdej sytuacji i terenie. Potwierdziło się podczas jazdy wrażenie lekkości. Nie miałem okazji przetestować kasku podczas upałów, ale mam nadzieję, że system wentylacji podoła zadaniu.
Moja ocena kasku jest bardzo wysoka, choć zdaję sobie sprawę z jej bardzo subiektywnego charakteru. Szczerze? W mojej dotychczasowej „karierze" rowerowej najlepszy kask,... Cena katalogowa 650 zł., ale godny polecenia.

Zawsze nie mniejszą uwagę przywiązuję do ochrony oczów - w każdych warunkach i sytuacji. Arsenał przerobionych okularów jest pokaźny. Ostatnio prawie same fotochromy. Z tego powodu bezpośrednia konfrontacja z okularami Rudy Genetyk z optyką ImpactXTM Photochromic Clear, jak by nie było jednego z liderów w produkcji optyki sportowej na świecie, wydawała się niezwykle ciekawa
Dla porządku info producenta:

 • możliwość wstawienia wkładki korekcyjnej RX
 • system wymiennych soczewek - możliwość dopasowania okularów do warunków oświetleniowych / pogodowych
 • zaawansowana technologia produkcji soczewek
 • regulowane zauszniki
 • T-LockTM znakomicie zabezpiecza hipoalergiczne gumki zausznika przed zsunięciem, zarazem zapewniając komfort
 • regulowany nosek ERGO IVTM
 • dostępne nietłukące się soczewki ImpactX wieczysta gwarancja na pęknięcie / złamanie
 • perfekcyjne dopasowanie
 • doskonały komfort
 • waga: 33g

 Genetyk 4

Trzeba przyznać, że produkty Rudy Project już na pierwszy rzut oka robią dobre wrażenie, widać dobór najwyższej jakości materiałów i przemyślanych zastosowań. Okulary nie są wyjątkiem.
W pudełku znajdujemy solidne i trwałe etui wraz z woreczkiem do czyszczenia i przechowywania optyki, no i bryle w czarno-białej oprawie. Elastyczna oprawka, a zwłaszcza giętkie zauszniki pozwalają na dopasowanie do prawdopodobnie każdej głowy. Miły w dotyku materiał i lekko gumowane zauszniki z systemem T-Lock, to wszystko naprawdę najwyższa jakość.

Genetyk 2

Genetyk 3

Teraz pora na to, co najważniejsze. Optyka ImpactXTM Photochromic Clear, to szare soczewki fotochromatyczne o dużej transmisji światła od 18-78 % - praktycznie na każde warunki, od jasnego światła po jazdę we mgle. Dość szybko reagują na zmianę warunków oświetlenia, przyciemniając lub rozjaśniając się. Dlatego wybrałem taką o dużej transmisji jako najbardziej uniwersalną. W ofercie jest bardzo dużo opcji optyki fotochromatycznej, polaryzacyjnej jak też zwykłej poliwęglanowej. Ciekawostką optyki ImpactX jest to, że posiadają dożywotnią gwarancję na stłuczenie, mają wysoką stabilność termiczną i odporność chemiczną, i niską wagę. I jeszcze jedna, w sumie ważna uwaga, na którą wielu z nas nie zawsze zwraca uwagę. Mianowicie górna krawędź oprawki okularów poprowadzona jest dość wysoko nad oczami, powiedziałbym w moim przypadku brwiami, co ma duże znaczeni podczas jazdy. Jedziemy z pochyloną głową i niewłaściwie wyprofilowane oprawki często ograniczają pole widzenia od góry. W tych tego nie ma, mamy bardzo dobre pole widzenia przez okulary we wszystkich kierunkach. Podczas jazdy w zróżnicowanych warunkach oświetleniowych i nagłej zmiany oświetlenia działają bez zastrzeżeń. Niezależnie od przyciemnienia jest bardzo dobra ostrość widzenia, co jest pochodną bardzo niskiej aberracji chromatycznej tych soczewek w porównaniu z soczewkami poliwęglanowymi.

Genetyk 1

Genetyk 5Genetyk 6

Ocena okularów jest celująca. I gdyby nie ta cena z katalogu...760 zł.. Ale ponoć za taką jakość trzeba płacić.