stiff kask kross test opis opinie

Idealny kask rowerowy powinien być lekki, estetyczny, dopasowywać się do kształtu głowy, doskonale wentylować spocone czoło użytkownika a przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo rowerzyście. Którymi z tych cech obdarzony został kask Stiff firmy Kross, pokaże ten test.


Wybór kasków na rynku jest coraz większy. Producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to doskonalszych konstrukcji. Kaski są lżejsze i wytrzymalsze, oferowane w mnogich wersjach kolorystycznych. O zasadności, potrzebie oraz obowiązku noszenia kasku nikt już nawet nie dyskutuje. Ja przewiozłem ich wiele, a teraz na moją głowę trafiła skorupa Stiff sygnowana logiem firmy Kross, w budżetowej cenie 199PLN.

kask rowerowy stiff kross mtb test opis
Stiff jest zbudowany w technologii In-Mold, co oznacza że zewnętrzna powierzchnia oraz styropianowa skorupa tworzą nierozerwalną całość. Dokładniej mówiąc to zewnętrzna poliwęglanowa skorupa była jednocześnie formą dla wtłoczonej masy styropianowej. Na uwagę zasługuje również fakt, że zewnętrzny brzeg styropianu został pokryty dodatkowo warstwą plastiku o fakturze karbonu. Rozwiązanie znacznie podnoszące walory estetyczne, a jednocześnie zapobiegające uszkodzeniu tej części kasku. Ważnym elementem każdego kasku są otwory wentylacyjne. Stiff posiada ich aż 25 co wprost proporcjonalnie przekłada się na ilość przepływającego powietrza, które chłodzi nasze spocone czoło. Jeśli chodzi o sam profil kasku to można go określić jako sportowy i agresywny. 

nowy kask kross stiff ocena forum szukam      
Za trzymanie kasku na właściwym miejscu odpowiada Micro system, który składa się z ząbkowanego paska oraz suwaków z systemem zapadek w tylnej części hełmu. Rozwiązanie proste i skuteczne, niestety mało wygodne w obsłudze, gdyż do regulacji musimy wykorzystać obie dłonie. Z drugiej jednak strony takie rozwiązanie jest mniej narażone na usterki niż system z regulacją za pomocą kółka napinającego. Pasek regulacyjny głęboko ujmuje potylicę, trzyma mocno i pewnie, zapobiegając przesuwaniu się kasku w przypadku gwałtownego ruchu głową. Boczne paski regulacyjne standardowo umieszczamy na pożądanej wysokości pod uchem poprzez odpięcie i przesuwanie plastikowej sprzączki. Końcówki pasków oraz sama sprzączka osłonięte są miękkim mikrowłóknem zapinanym na rzep, dzięki czemu nasza broda nie jest narażona na otarcia.

kross rowerowy kask opinia cena jaki

Kask po regulacji dobrze dopasowuje się do głowy, nie krępuje ruchów, ani nie powoduje najmniejszego dyskomfortu, a przecież właściwe dopasowanie kasku do naszej głowy to rzecz kluczowa. Antybakteryjne wkładki wewnątrz kasku są miękkie i wygodne. Ich dość duża grubość powoduje, że Stiff pewnie opiera się na głowie nie powodując jednocześnie ucisku czaszki. Wkładki mocowane są do wnętrza skorupy przy pomocy rzepów, dzięki czemu możemy je wypiąć i wyprać. Pozwoli to na utrzymanie ich w odpowiedniej czystości i higienie przez długi czas.

kask rowerowy kross

Waga kasku 295 gram nie jest może rewelacją, ale dopasowanie, ponadprzeciętna estetyka i wykonanie praktycznie to niweluje i staje się pomijalną kwestią. Ze strony użytkowej jak i zastosowanych materiałów kask jest bardzo dopracowany. Jakość wykończenia poszczególnych elementów stoi na wysokim poziomie. Dlatego śmiało oceniam Stiffa na 4,5.

 

 

Tadeusz Pietrzak