http://www.test.rowery650b.eu/images/stories/Sprzet/Testy/AccentUltraPotowka_1339/001Ultra.jpg

Staropolskie przysłowie mówi że "bliższa koszula ciału, niż sukmana". Dzięki firmie Velo a dokładniej oferowanej przez nią koszulce Accent Ultra, przeprowadzimy analizę jak staropolszczyznę przełożyć na język kolarski z użyciem nowoczesnych technologii i zwrotów.

Artur DrzymkowskiPodkoszulka Ultra marki Accent występuje w trzech rozmiarach oraz dwóch wersjach kolorystycznych.

 

Nie zgłębiając zbytnio tabeli rozmiarów (nawet jakby mi to przyszło do głowy to raczej nie można jej znaleźć na stronie producenta), wybrałem dla siebie M/L. Przymiarka i późniejsze użytkowanie utwierdziło mnie tylko w przekonaniu że wybór był słuszny. Bielizna techniczna, a w szczególności potówka musi ściśle przylegać do skóry, aby skutecznie odbierać od niej pot. I taki też stan rzeczy ma miejsce w układzie Ultra-moja powłoka. Aczkolwiek dogłębne studium zdjęć ilustrujących ten tekst, każe mi zastanowić się czy aby przy najbliższej okazji, nie powinienem przymierzyć rozmiaru L/XL. Który miałby szansę, układać się nieco lepiej i ci ważniejsze, ujawniać mniej szczegółów mego wytrenowanego przez słodycze ciała … Następny wybór w przypadku Ultry, to kolor. Biały zdecydowanie lepiej się będzie komponował z lwią częścią mnogości kolorystycznej trykotów kolarskich. Natomiast szara koszulka, przez znacznie dłuższy czas będzie się skrywała, że właściciel nie radzi sobie z obsługą pralki czy też niechętnie zgłębia tajniki najnowszych osiągnięć w dziedzinie chemii gospodarczej.

 001Ultra s

Zgodnie z tym, o czym zapewnia producent, potówka nie krępuje ruchów. Odprowadzanie potu jest na bardzo wysokim poziomie. Nie przypominam sobie bym w Ultrze odczuł efekt „zimnego kompresu” niezależnie od warunków pogodowych czy warstw ubioru . W krytycznych miejsca, pod względem odprowadzania wilgoci, czyli pod pachami, materiał został wyposażony w otworki microclima. Zostały one wykonane w zaawansowanym procesie tkania, więc nie stwarzają ryzyka rozrywania czy też deformowania koszulki.

dziurki koszulka 21 dziurki koszulka 31

 

Rękawki oraz dół koszulki, wykończone zostały zakładkami wykonanymi z tego samego materiału, dwójnasób wykorzystując jego naturalną elastyczność.

 Następnym „plusem dodatnim” jest to, że włókna tkaniny wzbogacone zostały o jony srebra, które skutecznie rozprawiają się z niepożądaną florą bakteryjną. I tutaj, oczywiście skrajnie subiektywnie, mogę orzec, że po całodniowej jeździe po górach, można spokojnie wsiąść do pociągu powrotnego, bez ryzyka przepłoszenia współpasażerów ;)

W praktyce

Jak głosi tytuł, test koszulki Ultra był długodystansowy. Objął swoim okresem: późne lato, wszystkie odmiany polskiej jesieni, zimę i wiosnę. Jako warstwa bazowa, każdej konfiguracji ubioru, sprawdzała się doskonale. W konfiguracji, wyłącznie z koszulką teamową, sprawnie odbiera pot z powierzchni skóry, którego hektolitry produkuję na podjazdach. Zjazd w konsekwencji, nie straszy wyziębieniem.
Ze spadkiem temperatury otoczenia i liści, Ultra skrywana była pod kolejnymi warstwami odzieży. Przeważająca większość jazd w tym okresie maiło charakter komunikacyjny, czyli dom-praca-dom. Ja niestety nie umiem jeździć spokojnie, więc potówka zawsze miała co odprowadzać. A nawet niedbale rozwieszona w warunkach biurowych, po porannej przejażdżce, doprowadzała się do suchości.

002AccentUltra s
W koszulce Accenta odrabiałem w okresie zimowym, treningi ogólnorozwojowe. Lecz tutaj, zapewne przez rozmiar, potówka się nie sprawdzała, gdyż samoistnie się pociągała, bezwstydnie ukazując miejsce gdzie bezskutecznie hoduję sześciopak ;)

W końcówce testu, nieobleczona na testera Ultra prezentuje się tak oto:

101AccentUltra s

W jednym miejscu za sprawą agresywnej suszarki, pojawiło się delikatne rozerwanie, które mimo upływu miesięcy jednakowoż się nie powiększa - i dobrze :).

102AccentUltra s

Podsumowanie

Osobiście zdecydowanie polecam. Katalogowa (sugerowana) cena myślę, że w pełni oddaje wartość koszulki. Zdecydowanie broni się, w stosunku do tańszej konkurencji, jakością wykonania, wygodą użytkowania i trwałością. Dość ważną informacją jest również fakt, że Ultra występuje jeszcze w dwóch, bieliźnianych odmianach: bezrękawnik oraz długi rękaw. Czyli każdy niemal wariant pogodowy może być zrealizowany :)