http://www.test.rowery650b.eu/images/stories/Sprzet/Testy/AccentUltraPotowka_1339/001Ultra.jpg

Staropolskie przysłowie mówi że "bliższa koszula ciału, niż sukmana". Dzięki firmie Velo a dokładniej oferowanej przez nią koszulce Accent Ultra, przeprowadzimy analizę jak staropolszczyznę przełożyć na język kolarski z użyciem nowoczesnych technologii i zwrotów.

Artur DrzymkowskiPodkoszulka Ultra marki Accent występuje w trzech rozmiarach oraz dwóch wersjach kolorystycznych.

Ultra biala krrekaw Ultra szara krrekaw

Nie zgłębiając zbytnio tabeli rozmiarów (nawet jakby mi to przyszło do głowy to raczej nie można jej znaleźć na stronie producenta), wybrałem dla siebie M/L. Przymiarka i późniejsze użytkowanie utwierdziło mnie tylko w przekonaniu że wybór był słuszny. Bielizna techniczna, a w szczególności potówka musi ściśle przylegać do skóry, aby skutecznie odbierać od niej pot. I taki też stan rzeczy ma miejsce w układzie Ultra-moja powłoka. Aczkolwiek dogłębne studium zdjęć ilustrujących ten tekst, każe mi zastanowić się czy aby przy najbliższej okazji, nie powinienem przymierzyć rozmiaru L/XL. Który miałby szansę, układać się nieco lepiej i ci ważniejsze, ujawniać mniej szczegółów mego wytrenowanego przez słodycze ciała … Następny wybór w przypadku Ultry, to kolor. Biały zdecydowanie lepiej się będzie komponował z lwią częścią mnogości kolorystycznej trykotów kolarskich. Natomiast szara koszulka, przez znacznie dłuższy czas będzie się skrywała, że właściciel nie radzi sobie z obsługą pralki czy też niechętnie zgłębia tajniki najnowszych osiągnięć w dziedzinie chemii gospodarczej.

 001Ultra s

Zgodnie z tym, o czym zapewnia producent, potówka nie krępuje ruchów. Odprowadzanie potu jest na bardzo wysokim poziomie. Nie przypominam sobie bym w Ultrze odczuł efekt „zimnego kompresu” niezależnie od warunków pogodowych czy warstw ubioru . W krytycznych miejsca, pod względem odprowadzania wilgoci, czyli pod pachami, materiał został wyposażony w otworki microclima. Zostały one wykonane w zaawansowanym procesie tkania, więc nie stwarzają ryzyka rozrywania czy też deformowania koszulki.

dziurki koszulka 21 dziurki koszulka 31

 

Rękawki oraz dół koszulki, wykończone zostały zakładkami wykonanymi z tego samego materiału, dwójnasób wykorzystując jego naturalną elastyczność.

 Następnym „plusem dodatnim” jest to, że włókna tkaniny wzbogacone zostały o jony srebra, które skutecznie rozprawiają się z niepożądaną florą bakteryjną. I tutaj, oczywiście skrajnie subiektywnie, mogę orzec, że po całodniowej jeździe po górach, można spokojnie wsiąść do pociągu powrotnego, bez ryzyka przepłoszenia współpasażerów ;)

W praktyce

Jak głosi tytuł, test koszulki Ultra był długodystansowy. Objął swoim okresem: późne lato, wszystkie odmiany polskiej jesieni, zimę i wiosnę. Jako warstwa bazowa, każdej konfiguracji ubioru, sprawdzała się doskonale. W konfiguracji, wyłącznie z koszulką teamową, sprawnie odbiera pot z powierzchni skóry, którego hektolitry produkuję na podjazdach. Zjazd w konsekwencji, nie straszy wyziębieniem.
Ze spadkiem temperatury otoczenia i liści, Ultra skrywana była pod kolejnymi warstwami odzieży. Przeważająca większość jazd w tym okresie maiło charakter komunikacyjny, czyli dom-praca-dom. Ja niestety nie umiem jeździć spokojnie, więc potówka zawsze miała co odprowadzać. A nawet niedbale rozwieszona w warunkach biurowych, po porannej przejażdżce, doprowadzała się do suchości.

002AccentUltra s
W koszulce Accenta odrabiałem w okresie zimowym, treningi ogólnorozwojowe. Lecz tutaj, zapewne przez rozmiar, potówka się nie sprawdzała, gdyż samoistnie się pociągała, bezwstydnie ukazując miejsce gdzie bezskutecznie hoduję sześciopak ;)

W końcówce testu, nieobleczona na testera Ultra prezentuje się tak oto:

101AccentUltra s

W jednym miejscu za sprawą agresywnej suszarki, pojawiło się delikatne rozerwanie, które mimo upływu miesięcy jednakowoż się nie powiększa - i dobrze :).

102AccentUltra s

Podsumowanie

Osobiście zdecydowanie polecam. Katalogowa (sugerowana) cena myślę, że w pełni oddaje wartość koszulki. Zdecydowanie broni się, w stosunku do tańszej konkurencji, jakością wykonania, wygodą użytkowania i trwałością. Dość ważną informacją jest również fakt, że Ultra występuje jeszcze w dwóch, bieliźnianych odmianach: bezrękawnik oraz długi rękaw. Czyli każdy niemal wariant pogodowy może być zrealizowany :)

 

 Tagi: Accent Ultra, bielizna, potówka, test potówek, jakie potówki wybrać, test bielizny Accent Ultra